Program LIDER finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Program ten kierowany jest do młodych naukowców, którzy mają zdobyć doświadczenie w kierowaniu projektu badawczego oraz podnieść swoje kompetencje w samodzielnym budowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym. Program służy także stymulowaniu współpracy naukowców z przedsiębiorcami, poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym.
Więcej o konkursie oraz sylwetki laureatów IX edycji
Wartość projektu: 1 187 031,25 PLN
Wartość dofinansowania: 1 187 031,25 PLN
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER.
W ramach projektu opracowana zostanie technologia wytwarzania diod laserowych z rozłożonym sprzężeniem zwrotnym (ang. distributed feedback, DFB) pracujących w zakresie światła widzialnego. Celem projektu jest wypełnienie niszy na rynku wynikającej z braku dostępności laserów DFB pracujących w tym zakresie. Do zastosowań laserów o jednomodowym spektrum, wąskiej emisji i niskim poziomie szumów należą: komunikacja światłowodowa krótkiego zasięgu, detekcja gazów, chłodzenie atomów w zegarach atomowych, interferometria. Innowacyjnym elementem projektu jest zastosowanie konstrukcji zawierającej złącze tunelowe, co pozwala na silne sprzężenie siatki dyfrakcyjnej z przyrządem. Owocuje to bardzo dobrą charakterystyką spektralną emitowanego światła.
Efektem końcowym projektu będzie opracowanie technologii wytwarzania diod laserowych z rozłożonym sprzężeniem zwrotnym emitujących w widzialnym zakresie światła widzialnego.
Zespół badawczy projektu LIDER:
Nowakowski-Szkudlarek
Fiuczek
Sławińska
Projekt realizowany w latach 2019-2021
W ramach prac nad projektem opublikowano następujące prace: