- Warszawska Szkoła Doktorska
- Studia doktoranckie
EnerGaN Techmatstrateg
Badania - Projects |
Pełny pionowo zintegrowany łańcuch technologiczny dla pionowej elektroniki GaN-on-GaN: od podłoża GaN do Inteligentnego Banku Energii - EnerGaN
Projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” – TECHMATSTRATEG. Celem Programu TECHMATSTRATEG jest rozwój wiedzy w obszarach Programu, prowadzący do transferu do otoczenia społeczno-gospodarczego innowacyjnych rozwiązań opracowanych w ramach Programu oraz wzrostu międzynarodowej pozycji Polski w badaniach naukowych i pracach rozwojowych w tej dziedzinie.
Cel Projektu
Celem projektu EnerGaN jest przygotowanie do wdrożenia elementów pionowo zintegrowanego łańcucha technologii pozwalającego na podjęcie w Polsce produkcji energooszczędnych Inteligentnych Banków Energii (IBE) opartych o systemy kontroli przepływu energii z konwerterami mocy o dużej sprawności energetycznej, wysokim wskaźniku gęstości energii oraz małych gabarytach, wyposażone w sztuczną inteligencję pozwalającą na podejmowanie decyzji o naładowaniu/rozładowaniu.
Konsorcjum projektu
- Instytut Wysokich Ciśnień PAN (IHPP, Lider)
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki (IMIF)
- DACPOL Sp. z o.o.
- Inwebit Sp. z o.o.
Kompetencje i zasoby konsorcjum EnerGaN przedstawia poniższa grafika:
Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, który jest liderem konsorcjum, produkuje unikalnej jakości podłoża monokrystaliczne GaN. Stanowią one podstawę struktur epitaksjalnych tranzystorów, które następnie poddane zostaną zaawansowanemu processingowi we współpracy z Instytutem Mikroelektroniki i Fotoniki (IMIF - Sieć Badawcza Łukasiewicz). IMIF będzie również odpowiedzialny za wytworzenie modułów wysokiej mocy. Partnerami projektu są firmy Dacpol oraz Inwebit, które będą dostarczać przekształtniki AC/DC i DC/AC, a także rozwijać inteligentne oprogramowanie z użyciem sztucznej inteligencji.
Schemat projektowanego Banku Energii z dwukierunkowymi przekształtnikami trójfazowymi AC/DC pracującymi równolegle oraz przekształtnikami DC/DC w technologii GaN-on-GaN.
Finansowanie
Projekt realizowany jest od 1 stycznia 2021r. do 31 grudnia 2023 r.
Numer projektu: TECHMATSTRATEG-III/0003/2019
Wartość projektu: 22 746 877,60 zł
Dofinansowanie: 19 614 701,58 zł