- Warszawska Szkoła Doktorska
- Studia doktoranckie
50 lat minęło! Wkład UNIPRESSu do fizyki półprzewodników
W 2022 roku Instytut Wysokich Ciśnień PAN (IWC PAN), znany również jako UNIPRESS, obchodził swoje 50-lecie. Prof. Izabella Grzegory podsumowała wkład naukowy IWC PAN do fizyki i technologii półprzewodników w zaproszonym wykładzie na konferencji „Jaszowiec 2022” ” - 50th International School & Conference on the Physics of Semiconductors.
W Acta Physica Polonica A ukazał się niedawno artykuł przedstawiający najważniejsze tematy poruszone w jej referacie wygłoszonym na konferencji „Jaszowiec 2022. Prof. Grzegory wspomina m.in. o początkach badań ciśnieniowych półprzewodników z wąską przerwą energetyczną, które dzisiaj są niezwykle interesujące z uwagi na ich topologiczne właściwości, a także opowiada o podstawowych aspektach krystalizacji azotku galu (GaN), które stanowią obecnie fundament zaawansowanej fizyki i technologii przyrządów optoelektronicznych opracowywanych i wytwarzanych obecnie w laboratoriach Instytutu.
Pionierzy UNIPRESS na Kampusie Uniwersytetu Warszawskiego - Hoża 69; od lewej: Elżbieta Litwin-Staszewska (wtedy Kucicka), Sylwester Porowski, Alosza Filipczenko (nie z UNIPRESS), Ryszard Piotrzkowski, Barbara Wentowska (nie z UNIPRESS) i Wacław Bujnowski. Zdjęcie udostępnione przez Elżbietę Litwin-Staszewską z jej prywatnego archiwum.
Prof. Grzegory zauważyła, że „UNIPRESS od momentu powstania aż po dzień dzisiejszy w widoczny sposób przyczynił się do rozwoju fizyki półprzewodników dzięki mądrym i oddanym ludziom oraz oryginalnej własnej aparaturze naukowej, umożliwiającej badania półprzewodników pod ciśnieniem”.
Artykuł można pobrać tutaj: http://przyrbwn.icm.edu.pl/APP/PDF/142/app142z5p05.pdf