- Warsaw-4-PhD School
- Doctoral studies
Spotkanie w Celestynowie, 25 listopada 2014
ZAPROSZENIE
Dyrekcja Instytutu Wysokich Ciśnień PAN
serdecznie zaprasza na Spotkanie polsko-japońskie,
które odbędzie się w willi Instytutu
w Celestynowie, Lasek 7,
25 listopada o godz. 13:00.
W programie spotkania:
- Wprowadzenie
- Warsztaty plastyczne japońskiego artysty Kiyokatsu Matsumiya
- Koncert
- Poczęstunek
Planowane zakończenie spotkania około godz. 17:00 – 18:00.
Zdjęcie w Celestynowie (spotkanie Dzieci Syberyjskich z dziećmi z Kobe (sierpień 1996)
Spotkanie w Celestynowie, 25 listopada 2014
W dniu 25 listopada b.r. o godz. 13:00 w Ośrodku IWC Unipress w Celestynowie rozpocznie się spotkanie, podczas którego odbędą się warsztaty japońskiego artysty Kiyokatsu Matsumiya.
Pan Matsumiya zasłynął w Japonii m.in. swoimi kompozycjami, w których wykorzystuje grudki gliny zaciśnięte w dłoniach osób związanych w jakiś sposób z określonym miejscem lub wydarzeniem. Jedna z takich kompozycji znajduje się obok Museum of Humanity w porcie Tsuruga. Do tego portu w latach 20. ubiegłego stulecia japońskimi statkami były przywożone polskie Dzieci Syberyjskie, dla których Tsuruga była „bramą z piekła do raju”. Ponownie w roku 1940 do tego samego portu przybywali Polacy (głównie polscy Żydzi), którzy swoje ocalenie zawdzięczali „wizom życia” wydawanym przez Chiune Sugihara - japońskiego Konsula w Kownie. Tym dwóm napływom Polaków do portu w Tsuruga poświęcone jest stojące na wybrzeżu portowym Muzeum.
Podczas pobytu w Polsce Pan Matsumiya ma zaplanowane warsztaty w Centrum Kultury i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, gdzie przewidziana jest jedna instalacja. Drugą instalację zamierza przeznaczyć dla IWC Unipress w Celestynowie.
Instalacja w Celestynowie miałaby upamiętniać zarówno wieloletnią współpracę naukową IWC z japońskimi naukowcami (w tym tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla), jak i wzruszające wydarzenie, jakie z udziałem Ambasadora Nagao Hyodo miało miejsce w sierpniu 1996 roku na terenie IWC Unipress w Celestynowie. W owym czasie na terenie IWC kilkoro sędziwych Dzieci Syberyjskich, które jako małe dzieci przez port Tsuruga trafiły do Japonii, spotkało się z trzydziestoosobową grupą dzieci z Kobe mających za sobą straszne przeżycia podczas wielkiego trzęsienia ziemi (Hanshin Daishinai). Dzięki inicjatywie Profesora Sylwestra Porowskiego, ówczesnego Dyrektora IWC Unipress, grupa dzieci z Kobe była w Celestynowie przyjmowana bardzo gościnnie i serdecznie przez władze i mieszkańców tej miejscowości. Po dziesięciu latach, w roku 2005, niektóre z tych japońskich dzieci ponownie odwiedziły Ośrodek IWC w Celestynowie zachowując we wdzięcznej pamięci Polskę i Polaków.
Zdjęcie Museum of Humanity w Tsuruga (marzec 2014)
Zdjęcie dzieci z Kobe (po 9 latach znowu w Celestynowie - sierpień 2005)